fbpx
Modele 3D z żywicy

Modele 3D z żywicy — gdzie znajdują zastosowanie?

Modele 3D z żywicy są najnowszym osiągnięciem technologicznym, które zdobywa coraz większą popularność, ze względu na możliwość tworzenia dokładnych i trójwymiarowych prototypów, elementów maszyn, modeli koncepcyjnych oraz innych obiektów.

Zastosowanie modeli 3d drukowanych z żywicy

Modele 3D z żywicy wykorzystywane są w takich dziedzinach jak:

  • przemysł biomedyczny – modele 3D stosowane są do wytwarzania narzędzi laboratoryjnych i mikrofluidycznych układów do badania komórek. A także układów mikrofluidycznych, jak też wszelkiego rodzaju mikrosystemów.
  • medycyna i stomatologia – modeli 3D używa się do tworzenia modeli anatomicznych organów czy struktur anatomicznych. Mogą być też stosowane do zabiegów chirurgicznych, tworzenia protez i aparatów ortodontycznych oraz różnego rodzaju wyrobów medycznych.
  • projektowanie biżuterii – wyroby ozdobne projektowane w technologii 3D. Modele są coraz bardziej popularne. Dzięki nim powstają precyzyjne wzory biżuterii z żywicy. Projektanci nadają produktom różne kształty, z zachowaniem detali
  • dzieła sztuki – artyści wykorzystują modele 3D z do tworzenia rzeźb i dzieł sztuki. Dzięki technologii mogą pracować z różnymi formami oraz teksturami.
  • architektura – modele 3D z żywicy umożliwiają tworzenie precyzyjnych makiet. Pozwalających na przedstawianie projektów budowlanych w sposób, który jest bardziej zrozumiały dla inwestorów.
  • modelarstwo i gry planszowe – można wykorzystywać modele 3D do tworzenia figurek do gier planszowych, ulubionych bohaterów, rekonstrukcji bitwy historycznej, postaci filmowych, modeli kolejek, statków, a nawet makiet do modelarstwa.
  • produkcja obuwia – w przemyśle obuwniczym modele 3D z żywicy są wykorzystywane do projektowania nowych wzorów butów i tworzenia prototypów
  • reklama i marketing – modele 3D umożliwiają na tworzenie realistycznych prototypów produktów. Są wykorzystane w wizualizacjach produktów, prezentacjach handlowych i w kampaniach reklamowych
  • przemysł elektroniczny – w tej dziedzinie, żywicowe modele 3D obudów oraz elementów elektronicznych. Te stosowane są podczas produkcji układów elektronicznych, szczególnie w prototypowaniu, jak i w małoseryjnej produkcji.

Modele 3D z żywicy znajdują zastosowanie w wielu branżach, bo są wyjątkowo wszechstronne, dokładne i wysokiej jakości. Do druku 3D wykorzystywane są żywice fotopolimeryczne, utwardzane są za pomocą promieni UV lub laserów. Dzięki technologii można osiągnąć niezwykle dokładne detale oraz gładkie powierzchnie. Drukowanie 3D z użyciem żywicy wymaga wiedzy technicznej i wykorzystania odpowiedniego sprzętu oraz materiałów o odpowiednich właściwościach fizyczne i chemiczne – mówi ekspert.