fbpx
figurki 3d

Najlepsze materiały z jakich powstają figurki 3D

Druk 3D otworzył przed nami świat niemal nieograniczonych możliwości tworzenia różnorodnych przedmiotów, w tym figur 3D. Dla początkujących, którzy chcą zrozumieć tajniki tego procesu, wybór odpowiedniego materiału do druku może być jednym z kluczowych decyzji. W tym artykule omówimy, jakie materiały najlepiej nadają się do tworzenia figur 3D,. A także podpowiemy, gdzie można kupić figurkę 3D lub zamówić jej wykonanie.

1. PLA (Polilaktyd)

PLA to biodegradowalny termoplastyczny polimer, który jest jednym z najbardziej popularnych materiałów w druku 3D, szczególnie wśród początkujących. Jest przyjazny dla środowiska i stosunkowo łatwy w użyciu. To czyni go idealnym wyborem dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z drukiem 3D. Materiał ten jest dobrym wyborem dla figur 3D ze względu na swoją zdolność do uzyskiwania ostrej i szczegółowej jakości wydruku. A to z kolei jest kluczowe przy tworzeniu złożonych detali. Figurki 3D wykonane z PLA są trwałe i mają gładką powierzchnię, która świetnie nadaje się do malowania i dalszej obróbki.

2. ABS (Akrylonitryl-butadien-styren)

ABS jest kolejnym popularnym materiałem wykorzystywanym do produkcji figur 3D. Jest bardziej wytrzymały na uderzenia i ciepło niż PLA. To sprawia, że jest preferowany w przypadku figur, które mogą być wystawione na częstsze manipulacje. ABS może jednak wydzielać nieprzyjemne opary podczas druku, dlatego zaleca się używanie go w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Figurki 3D z ABS-u charakteryzują się elastycznością i twardością, co może być przydatne w zależności od zamierzonego zastosowania figurki.

3. Żywice fotopolimerowe

Drukowanie z użyciem żywic fotopolimerowych to doskonała opcja dla tych, którzy wymagają wyjątkowej precyzji detali i gładkości powierzchni. Żywice te są utwardzane światłem UV w drukarkach SLA lub DLP, co pozwala na bardzo szczegółowe odwzorowanie nawet najdrobniejszych elementów. Figurki 3D wykonane z żywic są idealne dla modelarzy i twórców figurek kolekcjonerskich. Oferują niezrównaną jakość detali, która jest trudna do osiągnięcia przy użyciu innych technik druku.

4. Nylon (poliamid)

Nylon jest wytrzymałym i elastycznym materiałem, który jest świetny dla figur 3D, które muszą wytrzymać większe obciążenia mechaniczne. Materiał ten jest również odporny na ścieranie i ma niski współczynnik tarcia. To sprawia, że jest idealny do tworzenia ruchomych części w figurkach 3D.

Gdzie kupić lub zamówić figurki 3D?

Jeśli nie posiadasz własnej drukarki 3D, to swoje wymarzone figurki można kupić lub zamówić od profesjonalnych usługodawców druku 3D, takich jak HiYou!. Wiele platform internetowych oferuje szeroki wybór materiałów i kolorów. Pozwalają także na zamówienie niestandardowych figur 3D, które będą wydrukowane i dostarczone bezpośrednio do Twojego domu. Przed zamówieniem warto jednak sprawdzić opinie o danej usłudze